آموزش رنگ کاری چوب (2) بتونه کاری چوب و سمباده (با عکس)

ضمن سلام و احترام خدمت همراهان سایت ایران چوب. امروز با دومین آموزش از سلسله آموزش‌های رنگ کاری چوب که توسط استاد مرتضی هادی آماده شده در خدمت شما هستیم. با توجه به سلسله‌ای بودن آموزش‌ها اگر اولین قسمت آموزش رنگ کاری چوب را مشاهده نکردید حتما با کلیک روی عنوان زیر این آموزش را ببینید:

آموزش رنگ کاری (1)

بتونه کاری چوب قبل از رنگ کاری

گاهی از اوقات پیش می آید که با ترکهای بزرگ یا کندگی زیادی از چوب روبرو میشویم که در این مواقع بهتر است با ترکیب کردن کمی خاک اره و چسب چوب بتونه ای ساخته و آن محل را با این نوع بتونه پر کنیم که بعد ها دچار ترک خوردگی مجدد نشود و همچنین به جهت زودتر و بهتر پر شدن این نوع بتونه کارایی بیشتر دارد.

ساخت بتونه رنگ کاری چوب
ساخت بتونه

 

 

بتونه کاری چوب قبل از رنگ کاری
بتونه کاری چوب قبل از رنگ کاری

بعضی از مواقع در چوبهای روسی رگه‌های قهوه ای رنگ که حالت باختگی یا پوکی دارد مشاهده می‌شود که این حالت بر اثر آفت زدگی چوب است.

باختگی یک رگه از چوب روسی
باختگی یک رگه از چوب روسی

 

باختگی یک رگه از چوب روسی
باختگی یک رگه از چوب روسی

 

در این گونه موارد.حتما” این باختگی را با سر پیچ گوشتی یا سر مغار یا لیسه خالی کرده و جای آن را با بتونه پر کنید.

خالی کردن رگه باخته
خالی کردن رگه باخته

 

دقت داشته باشید.که هر چقدر که بتونه کاری با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود محاسن زیادتری به دنبال خواهد داشت اول آنکه چون بتونه نوبت اول دارای خاک اره و چسب چوب و سریش زیادی است به طبع استحکام زیادتری هم داشته که همین مسأله موجب افزایش طول عمر مفید کار میشود.

دوم اینکه در مرحل بعدی و در ادامه کار نیاز کمتری به بتونه کاری مجدد خواهد بود و سوم آنکه بتونه نوبت اول نسبت به بتونه کاری‌های بعدی راحت تر پوشانده شده و اصطلاحا” همرنگ می‌شود لذا بهتر است که دقت لازم در حین انجام این کار را مبذول فرمایید. این سلسله آموزش‌ها کاملترین آموزش رنگ‌کاری است که برای اولین بار توسط سایت ایران چوب ارائه می‌شود.

پس از انجام بتونه کاری نوبت به سنباده کاری میرسد که غالبا” سنباده کاری به دو روش دستی و ماشینی انجام میشود که در روش دستی همان طور که از نامش پیداست با استفاده از نیروی بازو و تکه ای سنباده بایست به عمل پرداخت کردن چوب مبادرت ورزید.

بطور ملی پیشرفت علم و تکنولوژی در سالهای اخیر موجب اختراعات جالبی شده که نتیجه این اختراعات تغییرات شگرفی در زندگی بشر گذاشته است که به طبع رنگ کاری صنایع چوب هم از این قاعده بی‌بهره نبوده است و دستگاه‌های مختلفی جهت انجام عملیات پرداخت‌کاری و سنباده‌زنی روانه بازار مصرف شده است.

این دستگاه‌ها با داشتن سطوح مختلف برای سطح‌های گوناگون تعبیه شده است ولی بطور کلی هدف تمامی این دستگاه‌ها پرداخت کردن و یکنواخت سازی سطح چوب است در زیر تصویر تعدادی از دستگاه‌های سنباده زنی را مشاهده می‌کنید که هر کدام برای سطوح مختلفی هستند که کارایی هر کدام را هم برایتان توضیح خواهم داد.

ماشین پوست یا سنباده پولیش
ماشین پوست یا سنباده پولیش

معمولا” در رنگ‌کاری صنایع چوب برای مسطح کردن و پرداخت کردن ابتدا از ماشین پوست استفاده می‌شود.

سنباده لرزان مشتی مثلتی
سنباده لرزان مشتی مثلتی

 

در تصویر فوق سنباده لرزان مشتی مثلتی را مشاهده میکنید که برای سنباده کاری در زوایا،کنج کار ، گوشه ها و سطوح نامنظم فوق العاده مؤثر است.

سنباده لرزان گرد
سنباده لرزان گرد

معمولا” پس از استفاده از ماشین پوست بخاطر قانون فیزیکی نیروی گریز از مرکز خط‌های گرد ریزی بر روی سطح چوب می افتد.که اگر این خطها برطرف نشوند در پایان رنگ کاری چوب از زیر رنگ نهایی خط‌ها جلوه نامناسبی به کار میدهد که موجب افت کیفیت کار می‌شود برطرف کردن این خط‌ها با کمک سنباده لرزان‌های گرد و یا چهار گوش امکان پذیر هستند.

سنباده لرزان مستطیلی یا چهار گوش
سنباده لرزان مستطیلی یا چهار گوش

 

سنباده لرزان اتویی
سنباده لرزان اتویی

 

سنباده انگشتی نواری مخصوص سنباده کاری سوراخها و یا شکافها
سنباده انگشتی نواری مخصوص سنباده کاری سوراخها و یا شکافها

 

دینام پوست یا سنباده کارگاهی
دینام پوست یا سنباده کارگاهی

 

معمولا” از دینام پوست بیشتر برای سنباده کاری قطعات کوچک قبل از اتصال استفاده میشود.

درام سندر یا سنباده نواری غلطکی
درام سندر یا سنباده نواری غلطکی

 

از درام سندر یا سنباده غلطکی همانطور که از تصویر مشخص است بیشتر برای مسطح کردن تخته ها استفاده میشود.

مساله استفاده از کدامیک از دستگاههای سنباده کاری و پرداخت بر عهده استاد کار است چرا که تجربه میتواند کمک کند که شما بهترین و مناسب ترین دستگاه را برای هر نوع سطح خاصی انتخاب کنید.

و اما مهمتر از دستگاه سنباده کاری انتخاب سنباده آن است به طور کلی سنباده های بسیار زیاد با عناوین مختلف و شماره های گوناگون در بازار وجود دارد که بطور مثال سنباده های پارچه ای قرمز رنگ و یا سنباده های پارچه ای مشکی رنگ یا سیلیکون کارباید یا سنباده‌های کاغذی که با نام پوستاب شناخته میشود اما آنچه که به عنوان شناخت مشخصات فنی سنباده‌ها مهم است عبارت است از: مواد تشکیل دهنده سنباده ها که به دو بخش طبیعی و مواد مصنوعی تقسیم می‌شوند.

مواد طبیعی ورقه های سنباده عبارتند از: سنگ کوارتز،سنگ چخماق،سنگ لعل و ماسه و سیلیس

مواد مصنوعی ورقه های سنباده عبارتند از :کاربید سیلیسیم،اکسید آلومینیوم،اکسید منگنز و…

ذرات ساینده به دو صورت پوشش الکتریکی و الکترومغناطیسی به صورت کاملا” یکنواخت روی پارچه سنباده چسبانده می‌شود که نمرات سنباده بر اساس دانه‌های چسبانده شده بر روی ورقه یا پارچه سنباده شناسایی می‌شوند.
دانه‌های ساینده در اندازه‌های مختلفی هست هنگام ساخت سنباده این دانه‌ها را از الک‌های مخصوص عبور داده و طبقه‌بندی انجام می‌شود.

این الک‌ها دارای شبکه‌بندی خاص و منظمی هستند که کمترین آنها دارای ۱۲ سوراخ و بیشترین آنها دارای ۳۰۰۰ سوراخ است و براساس نمره مشخص شده مواد سنباده از الک مشخص عبور داده میشود.

تعداد دانه های ساینده در هر اینچ مربع بیانگر شماره سمباده میباشد به طور مثال شماره ۱۰۰یا۸۰.و یا …

به خاطر داشته باشید که هر چه فاصله دانه‌های ساینده کمتر باشد یا یه عبارتی تعداد دانه‌های کمتری در زمان ساخت در هر اینچ به کار رفته باشد یعنی سنباده زبر‌تر هست که به ترتیب زبر‌ترین شماره سنباده اول شماره ۱۲بعد ۲۴بعد ۳۶بعد۴۰و بعد ۶۰ می‌باشد.

و بالعکس هر چه تعداد دانه‌های ساینده در هر اینچ زیادتر باشد سنباده نرم تر میشود یعنی نرم ترین سنباده اول۳۰۰۰بعد۲۵۰۰بعد۲۲۰۰بعد۲۰۰۰ و به همین ترتیب

مساله بعد آنکه پشت تمامی سنباده‌ها مطالبی درج شده که در واقع اینها مشخصات سنباده هستند مثل چسبی که برای چسباندن دانه های سنباده به ورقه یا پارچه بکار رفته دوم حروف اختصاری S_k_BK_p که نشان دهنده نوع کاربری سنباده هست به طور مثال سنباده هایی که دارای نشان p و یا BK هستند را هم میتوان بصورت خشک و هم بصورت مرطوب یا همراه با آب مصرف کرد یا سنباده های دارای حرف s را فقط بایست بصورت مرطوب کار کرد.

مشخصات پشت سمباده چوب
مشخصات پشت سمباده چوب
مشخصات پشت سمباده چوب
مشخصات پشت سمباده چوب

برای نرم کردن سطوح در تمام چوب ابتدا از ماشین پوست استفاده میکنیم.

در آینده طی مطالب آموزشی کامل و جامع روش صحیح ماشین پوست کاری را توضیح خواهم داد.

نویسنده: مرتضی هادی – سایت ایران چوب

سوالاتتون در زمینه رنگ کاری رو در زیر همین آموزش ارسال کنید، سوالات توسط کارشناسان رنگ کاری چوب سایت ایران چوب و استاد مرتضی هادی پاسخ داده خواهند شد.

 

برای مشاهده سلسله آموزش‌های رنگ کاری چوب اینجا را کلیک کنید:

سلسله آموزش‌های رنگ کاری چوب

5 نظر

  1. در خصوص رنگ کاری ام دی اف روکش چوب با هدف نشان دادن برجستگی گرها بعد از رنگ مطلب مناسب پیدا نکردم لطفا. کمک کنید. Iran1359@yahoo. Com

  2. مهدی
    با سلام ببینید اگه بخواهید برجستگی موج روکش بعد از رنگ واضح باشه بایست کارتون رو سندبلاست کنید که اگه مقدار کارتون کم باشه خودتون میتونید با کمک فرچه سیمی و کمی دقت این کار رو انجام بدید ولی اگه متراژ کارتون بالاست حتما” بایست به کارگاههای سند بلاست کاری مراجعه کنید تا با دستگاه این کار رو واستون انجام بدن موفق باشید

  3. سلام رنگ صدفی بر روی ام دی اف خام چگونه در بیارم و از چه پودر هایی استفاده و چه مقدار از هر کدام اضافه و اسم این پودر ها چیه و از کجا تهیه کنم

  4. سلام دوست من بحثش یه خرده مفصل هست و طولانی لطف کنید به آدرس تلگرامی زیر مراجعه کنید اونجا آموزشش هستلینک گروه
    https://t.me/joinchat/BgUFXhA_RQUI5WY2_t9OCw
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

سایت ایران چوب به فروش میرسد. فرصت ارائه پیشنهاد تا پایان مهرماهارائه پیشنهاد