چراغ رومیزی چوبی بسازید

آموزش ساخت : چراغ رومیزی چوبی بسازید

 

در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ رومیزی را یاد می‌گیرید که با چوب افرا و رشته LED ساخته میشود. این چراغ رومیزی طراحی بسیار ساده ای دارد و طوری ساخته شده که زیبایی چوب بیشتر از هر چیزی دیده بشود. می‌توانید از رشته LED ریموت دار استفاده کنید تا استفاده از چراغ ساده تر بشود. البته می‌توانید از هر نوع رشته LED دیگر هم استفاده کنید.

می‌توانید بجای چوب افرا از هر نوع چوب دیگری که دارید برای ساخت چراغ رومیزی استفاده کنید. اما برای روشنایی فقط باید از رشته LED استفاده کنید. البته اگر می‌خواهید لامپ را عوض کنید، می‌توانید طراحی چراغ را کمی‌تغییر بدهید تا برای انواع بزرگتر چراغ جا داشته باشد.

Desk-Lamp-1

 

گام اول : چوب را آماده کنید

Desk-Lamp-2 Desk-Lamp-3 Desk-Lamp-4
سطح چوب را با رنده صاف کنیدچوب را در ضخامت مناسب ببریدتخته ها را در اندازه مناسب ببرید
پیدا کردن چوبی که ضخامتش برای ساخت چراغ رومیزی مناسب باشد، کمی‌سخت است. اگر ضخامت چوب شما هم بیشتر از اندازه لازم است، ابتدا باید چوب تان را نازک کنید. ابتدا باید مطمئن شوید چوب تان کاملاً مربع شکل است. با یک رنده روی قسمت‌های مختلف چوب کار کنید تا مطمئن شوید کاملاً صاف هستند. با اینکار بریدن چوب با اره رومیزی هم ساده تر میشود. هربار که از رنده استفاده می‌کنید، با خط کش یا گونیا تخته را چک کنید و اگر لازم بود باز هم چوب را سوهان بکشید.

بعد از اینکه مطمئن شدید چوب تان کاملاً مربع است، می‌توانید آن را با اره رومیزی به ضخامت مناسب ببرید. ضخامت تخته پایین چراغ یک سانتیمتر و تخته بالایی و پشتی چراغ هم نیم سانتیمتر است. البته می‌توانید این اندازه‌ها را تغییر بدهید.

بعد از اینکه چوب را در ضخامت مناسب بریدید، باید آن را سنباده بزنید. سپس می‌توانید اندازه سه قطعه چراغ را روی تخته علامت بزنی و آنها را ببرید.

گام دوم : رشته LED را وصل کنید

Desk-Lamp-5 Desk-Lamp-6 Desk-Lamp-7 Desk-Lamp-8
رشته های LED را ببریدرشته ها را کنار هم روی تخته بالایی بچسبانیدسرهای مثبت را بهم و سرهای منفی را بهم بچسبانیدبیش از حد از قلع استفاده نکنید
در این مرحله باید رشته‌های LED را ببرید و روی تخته بالایی چراغ بچسبانید. بریدن رشته LED بسیار ساده است؛ کافی است رشته را از قسمت مسی قیچی کنید (هر تکه ای که می‌برید باید حداقل سه LED داشته باشد). برای این چراغ ۱۳ تکه که شش LED داشته باشد، مناسب است. البته اگر اندازه چراغ را تغییر داده اید، احتمالاً باید تعداد رشته‌ها و LED‌ها را هم تغییر بدهید. بعد از بریدن رشته‌ها، نوار پشت شان را بلند کنید و آنها را روی چوب بچسبانید. چون چوب را پرداخت نکرده اید، خیلی راحت می‌توانید رشته‌ها را روی چوب بچسبانید. حواستان باشد فاصله رشته‌ها از هر دو طرف تخته به یک اندازه باشد.

سپس سر مثبت رشته‌ها را به یکدیگر و سر منفی آنها را بهم وصل کنید. حواستان باشد برای ایجاد اتصال بیش از حد از قلع استفاده نکنید. دو تکه سیم ببرید و عایق روی آنها را باز کنید. سپس سیم‌ها را با چسب حرارتی به دو طرف رشته‌های LED وصل کنید. چند تکه سیم کوچک هم ببرید و آنها را با هویه به محل اتصال سر رشته‌ها وصل کنید. به این ترتیب همه سرهای مثبت در یک طرف به یکدیگر و سرهای منفی طرف دیگر بهم وصل میشوند.

بعد از اینکه همه اتصالات را ایجاد کردید، می‌توانید نوع رشته‌ها را آزمایش کنید. یک منبع تغذیه به رشته‌های LED وصل کنید و ببینید روشن میشوند یا نه. اگر منبع تغذیه قابل تنظیم داشته باشید، می‌توانید میزان نور با جریان‌های مختلف را تست کنید.

گام سوم : شیارها را ببرید

Desk-Lamp-9 Desk-Lamp-10 Desk-Lamp-11 Desk-Lamp-12 Desk-Lamp-13 Desk-Lamp-14
شیارها را ببریدیک شیار با زاویه ۲۲ درجه روی تخته پایینی ببریدیک شیار صاف هم روی تخته پشتی ببریدشیار روی تخته پایینی را با زاویه ۲۲ درجه ببریدشیار روی تخته پایینی باید ۲۲ درجه زاویه داشته باشدداخل شیارها را با اسکنه تمیز کنید
شیارهایی که در این مرحله می‌برید، محل اتصال تخته‌های چراغ به یکدیگر هستند. همانطور که در تصاویر می‌بینید یک شیار روی تخته پایینی میبریم تا تخته پشتی روی آن قرار بگیرد (با کمی‌زاویه). یک شیار هم روی تخته پشتی می‌بریم تا تخته بالایی چراغ به آن وصل بشود (بصورت صاف).

کارتان را با بریدن شیار روی تخته پشتی شروع کنید. جای شیار را روی تخته علامت بزنید و با اره رومیزی چند برش موازی روی آن بزنید. حواستان باشد شیاری که می‌زنید از ضخامت تخته بالایی چراغ بزرگتر نشود.

حالا همین کار را برای تخته پایینی تکرار کنید اما اینبار برش‌ها را با زاویه ۲۲ درجه بزنید. به این ترتیب شیار هم زاویه خواهد داشت و چراغ شکل مناسب پیدا میکند. بعد از بریدن شیارها یکبار تخته‌ها را بهم وصل کنید تا مطمئن شوید اندازه شیارها درست است.

بعد از اینکه از مناسب بودن اندازه شیارها مطمئن شدید، داخل آنها را با اسکنه تمیز کنید.

گام چهارم : سوراخ‌ها را دریل کنید

Desk-Lamp-15 Desk-Lamp-16 Desk-Lamp-17 Desk-Lamp-18
سوراخ ها را دریل کنیدشیار سیم را روی تخته پشتی دریل کنیدسوراخ لبه تخته پایینی را دریل کنیدسوراخ های روی تخته پایینی را دریل کنید
تخته پشتی را بردارید و یک سوراخ روی آن دریل کنید. سیم چراغ رومیزی از این سوراخ رد خواهد شد. بعد از دریل کردن سوراخ، سیم را از آن رد کنید تا مطمئن شوید سوراخ اندازه است. اگر سوراخ کوچک بود، با یک مته دیگر آن را بزرگ تر کنید. این سیم داخل یک شیار کم عمق قرار می‌گیرد. این شیار را هم با اره رومیزی روی تخته پشتی ببرید. بعد از بریدن شیار و سوراخ، باید تخته پشتی را سنباده بزنید.

بعد از تخته پشتی، سوراخ‌های تخته پایینی را دریل می‌کنیم. روی لبه این تخته یک سوراخ برای وصل کردن دوشاخه دریل می‌کنیم. زیر تخته هم یک سوراخ بزرگ دریل می‌کنیم که محل اتصال دوشاخه به لامپ‌ها خواهد بود. یک سوراخ دیگر هم روی تخته پایینی چراغ دریل می‌کنیم تا سیمی‌که از تخته پشتی رد شده را به زیر چراغ برسانیم. مطمئن شوید فضای کافی برای رساندن سیم از زیر تخته به لبه تخته ایجاد شده باشد.

گام پنجم : چراغ را مونتاژ کنید

Desk-Lamp-19 Desk-Lamp-20
داخل شیارها چسب بزنید و تخته ها را بهم وصل کنیدیک وزنه داخل سوراخ بچسبانید
حالا همه قطعات چراغ رومیزی آماده است و می‌توانید مونتاژ آنها را شروع کنید. ابتدا سیم‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید. داخل شیارها چسب بزنید و تخته‌ها را از همانجا بهم وصل کنید. سپس با یک چکش چند ضربه آرام روی تخته‌ها بزنید تا کاملاً بهم وصل شوند. با چند گیره تخته‌ها را بهم ببندید تا چسب کاملاً خشک بشود.

بعد از وصل کردن تخته‌ها به یکدیگر، یک سوراخ دیگر پشت تخته پایینی دریل کنید. یک وزنه داخل این سوراخ قرار بدهید و با چسب آن را ثابت کنید. سعی کنید داخل و اطراف سوراخ را کاملاً با چسب پر کنید. می‌توانید از هر چیزی به عنوان وزنه استفاده کنید. این وزنه باعث میشود چراغ بهتر روی میز بایستد و راحت از روی آن نیفتد.

گام ششم : سیم کشی را کامل کنید

Desk-Lamp-21 Desk-Lamp-22 Desk-Lamp-23 Desk-Lamp-24
سیم تخته پشتی را به رشته های LED وصل کنیدسیم ها را بهم لحیم کنیدروی اتصالات را با هیت شرینک بپوشانید
ابتدا دو سر سیمی‌که از تخته پشتی بیرون زده را از هم جدا کنید و سر مثبت را به طرف مثبت و سر منفی را به طرف منفی رشته‌های LED لحیم کنید. سپس این سیم‌ها را با چسب حرارتی سرجایشان ثابت کنید. سیم پشت چراغ را هم با چسب حرارتی داخل شیار ثابت کنید.

سپس دو شاخه را با کمی‌چسب حرارتی به لبه تخته پایینی بچسبانید و سیم آن را به سیمی‌که از تخته پشتی بیرون زده لحیم کنید. روی اتصالات را با کمی‌هیت شرینگ بپوشانید تا کاملاً محافظت شوند. اگر بعد از اضافه کردن دوشاخه هنوز داخل سوراخ فضای کافی داشتید، یک وزنه دیگر هم داخل سوراخ اضافه کنید.

گام هفتم : ساخت چراغ را کامل کنید

Desk-Lamp-28
یک لایه موم روی چوب بزنیدیک تکه نوار ولکرو پشت ریموت و پشت چراغ بچسبانید
ساخت چراغ رومیزی تقریباً تمام شده و فقط باید ظاهرش را کمی‌مرتب تر کنید. ابتدا بدنه چراغ را یک سنباده نرم بکشید و سپس یک لایه موم به آن بزنید.

یک تکه پارچه مشکی هم ببرید و آن را کف تخته پایینی بچسبانید. با اینکار سوراخ‌های کف چراغ پوشانده میشود و چراغ بهتر روی میز می‌ایستد.

اگر از رشته LED ریموت دار استفاده کرده اید، یک تکه ولکرو پشت ریموت و یک تکه هم پشت چراغ بچسبانید تا ریموت همیشه کنار چراغ بماند.
برای ساخت این چراغ رومیزی لزوماً نباید ابزارهای حرفه ای که در تصویر می‌بینید را داشته باشید. با ابزارهای خیلی ساده تر هم می‌توانید به همین نتیجه برسید. طراحی این چراغ رومیزی بسیار ساده است و به همین خاطر به ابزارهای حرفه ای نیاز ندارد.

منبع:http://saakhtani.ir/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.