اجرای طرح توسعه زراعت چوب در اراضی گیلان

شرکت ماهون چوب قم

به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های  از رشت، محسن یوسف‌پور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: طرح توسعه زراعت چوب در هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان که شیوه‌نامه نحوه اجرای آن نیز تهیه شده با مشارکت بخش خصوصی اجرا می‌شود.

او، با بیان اینکه هم‌اکنون نحوه واگذاری و مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح زراعت در مرحله تدوین قرار دارد، افزود: ترویج زراعت چوب در محدوده شرکت شفارود یکی از برنامه‌های پیش روی این اداره است و قصد داریم میان متقاضیان و صنایعی که داوطلب می‌شوند تجدیدواگذاری اراضی را انجام دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، از نیاز بسیار زیاد صنایع گیلان به چوب اشاره کرد و گفت: مشکلات این حوزه با زراعت چوب در اراضی مستعد گیلان رفع می‌شود.

یوسف‌پور، میزان نهال‌های پهن‌برگ و سوزنی استان را یک میلیون و ۱۰۰‌هزار اصله اعلام کرد و افزود: ۹۰۰‌هزار اصله از نهال‌های تولید‌شده امسال به عرصه‌های جنگلی و جلگه‌ای گیلان انتقال پیدا کرده و ۲۰۰ هزار اصله نیز برای سال آینده ذخیره می‌شود.

او، با بیان اینکه ۸۰۰ هزار از این اصله نهال‌های تولید شده پهن برگ و ۱۰۰ هزار از آن‌ها به شکل سوزنی برگ هستند، گفت: در کنار این برنامه و با مشارکت بخش خصوصی چیزی حدود ۳۵۰ هزار اصله نهال صنوبر با مشارکت صنایع بزرگ و فعال استان و کارخانجات MDF تولید شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، با بیان اینکه استان گیلان ۵۶۵ هزار هکتار جنگل طبیعی دارد، تصریح کرد: عمر جنگل‌های شمال ۳ هزار تا ۶۰ هزار سال برآورده شده در حالی که عمر جنگل‌های اروپا کمتر از ۱۰هزار سال است و جنگل‌های هیرکانی به عنوان این قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان بیشترین نقش را در تولید اکسیژن و حفظ کره زمین دارند.

 

منبع نوشته: https://www.yjc.ir/

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شرکت ماهون چوب قم