آموزش رنگ کاری چوب گام به گام همراه با عکس (قسمت سوم)

سلام و عرض ادب خدمت همراهان ایران چوب. با سومین قسمت از آموزش‌های گام به گام رنگ کاری چوب که توسط استاد مرتضی هادی آماده شده در خدمت شما هستیم.

در صورتی که قسمت‌های قبلی رو مشاهده نکردید می‌توانید در لینک‌های زیر آموزش‌های رنگ کاری چوب را گام به گام دنبال کنید:

قسمت اول آموزش رنگ آمیزی چوب – اشنایی با ابزارها و انواع رنگ چوب

قسمت دوم آموزش رنگ آمیزی چوب – بتونه کاری و سمباده

و همینطور تمام قسمت‌های این آموزش رو میتونید در لینک زیر مشاهده کنید:

آموزش تخصصی رنگ کاری و رنگ آمیزی چوب

پس از انجام ماشین پوست کاری که معمولا” بر روی سطوح صاف انجام می‌شود بایست خط‌های ناشی از ماشین پوست کاری را برطرف کرد که با کمک سنباده لرزان گرد یا چهار گوش می‌توانید اینکار را انجام دهید دقت فرمایید اگر از سنباده لرزان چهار گوش مستطیل یا مربع استفاده می‌کنید به هیچ عنوان در حین کار به لرزان فشار زیادی وارد نکنید، چرا که فشار زیاد روی لرزان باعث ایجاد خطوطی به شکل سیم تلفن یا فنر میشود که باعث میشود شکل نهایی کار نافرم باشد.

پس از اتمام کار با سنباده لرزان نوبت به قسمت‌های ابزار خورده و قابها و … می‌رسد که بایست با کمک دست آنها را سنباده کاری کرد البته برای این قسمت‌ها هم میتوان با استفاده از سنباده‌های ابتکاری یا دستگاه‌های مخصوص، کار را به سهولت انجام داد. ولی تهیه دستگاه برای همگان میسر نیست و همچنین مستلزم داشتن تجربه بالای چندین ساله می‌باشد بنابراین سنباده کاری قسمتهای ابزار خورده با دست روشی همگانی و آسان تر است.

سنباده کاری قسمتهای ابزار خورده با دست
سنباده کاری قسمتهای ابزار خورده با دست

در این مرحله میتوانید با استفاده از تکه‌ای سنباده این کار را انجام دهید. کافی است پشت یک تکه سنباده را با کمک چسب صنعتی چسبانده و پس از گذشت چند دقیقه آن را بهم چسبانده و از آن استفاده کنید.

نمونه سمباده چوب برای رنگ کاری چوب

نا‌گفته نماند که در روش سنباده کاری با دست به علت اصطکاک بالا خیلی زود سنباده داغ شده و موجب می‌شود تا دست هم داغ شود و حتی دچار تاول زدن شود اکثر رنگ‌کاران چوب بخاطر سنباده زدن زیاد و همین مسأله اصطکاک دارای دستان بسیار قدرتمند و همچنین کف دستان ضخیمی هستند.

البته شما میتوانید با کمک یک تکه چوب قالبهای متفاوتی به شکل ابزارها ساخته و سنباده را به آن چسبانده و به جای سنباده مستقیم از آن استفاده کنید

سمباده روی چوب

سمباده روی چوب
سمباده روی چوب

پس از انجام ماشین پوست کاری و سنباده کاری همانطور که ذکر شد نوبت به سنباده کاری دستی میرسد در هنگام این کار بایست به یک سری موارد توجه کرد.

در ابتدا اینکه سنباده زنی همیشه باید در جهت رگه‌های چوب انجام شود و اگر در یکسری جاها مثل کله‌های چوب که بیراهه هستند مجبور شدید سنباده کاری کنید پس از پایان سمباده کاری اولیه با استفاده از یک سنباده نرمتر خطوط سنباده قبلی را برطرف کنید.

بطور مثال در این درب چوبی این دو قسمت که با انگشت به آن اشاره شده است چوب به صورت بیراهه یا اصطلاحا” کله چوب هست که در هنگام سنباده کاری طبعا” بیراهه بایست سنباده کاری شوند.

بطور کلی بیراهه سنباده کردن بدین معناست که الیاف چوب عرضی برش خورده است و ما مجبوریم بر خلاف جهت رگه ها آن راسنباده کنیم و همانطور که ذکر شد اگر مثلا” برای پرداخت کاری این سطح از سنباده شماره۱۰۰ استفاده کردید در پایان از یک سنباده با شماره ۲۲۰ جهت برطرف کردن خط‌های سنباده قبلی استفاده کنید تا در پایان خطوط سنباده ۱۰۰جلوه نامناسبی در کار ایجاد نکند

مورد بعدی در زمان سنباده کاری دستی پخ کردن لبه های کار است بدین شکل که لبه تیز چوب را حتما با سنباده زدن بایست پخ کرد و ناگفته نماند که پخ کردن در حدی که فقط تیزی کار از بین برود کافی است _مورد بعدی آنکه تمام زیبایی و جلوه یک رنگ‌کاری خوب به همین سنباده کاری یا زیر کار در آوردن بستگی دارد هر چقدر که این عمل تمیز و بهتر انجام شود جلوه نهایی رنگ شما زیباتر خواهد بود.

نمای کار پس از اتمام سنباده زنی
نمای کار پس از اتمام سنباده زنی

پس از پایان سنباده کاری نوبت به مرحله رنگ آمیزی چوب میرسد برای شروع ابتدا بایست کار را آستر کرد. آستر که در واقع اولین مرحله رنگ پس از زیر کار می‌باشد و با شاپان یا پرایمر انجام می‌شود.

شاپان در واقع همان قیر است که در ستون‌های کراکینگ پالایشگاه تصفیه شده و به جهت عدم سفت شدن کمی مواد نگه دارنده به آن افزوده شده و روانه بازار مصرف میگرد شاپان‌ها در دورنگ قهوه‌ای و مشکی در بازار موجود هستند.

برای آستر کردن کار بایست از شاپان کمک گرفت بدین منظور ابتدا بایست شاپان را تهیه کرده و سپس مقدار کمی از آن را با بنزین ترکیبب کنید بطور مثال مقدار دویست گرم (تقریبی) شاپان را با بنزین بصورت تدریجی حل کنید.

ابتدا رنگ ونگه یا همان قهوه ای تیره را خواهید داشت با افزودن بنزین زیادتر آستر به رنگ قهوه ای رویال یا سلطنتی تغییر پیدا کرده و همین طور به ترتیب هر چقدر میزان بنزین را افزایش دهید رنگ قهوه ای کم رنگ تر خواهد شد در این مرحله شما میتوانید با افزودن بنزین آستر را به رنگ دلخواه خود برسانید بخاطر داشته باشید که شاپان کمی سخت حل میشود بنابراین باید کاملا” آن را هم بزنید تا خوب شاپان با بنزین حل شود

بعد از آنکه شاپان رو به رنگ دلخواه ساختید نوبت به آستر کاری میرسد منتها چند مطلب رو در حین اجرای کار باید مد نظر داشته باشید اکثر همکاران و دوستان بدنبال رنگ زیباتری از آستر شاپان هستند و به همین خاطر همیشه سعی در کم و زیاد کردن مقدار آن یا افزودن مواد دیگری به آن هستند اما راه حل ساده ای برای این کار وجود دارد که شما به بهترین رنگ ممکن خواهید رسید کافی است شاپان مشکی و قهوه ای رو به مقدار نصف باهم مخلوط کنید و بعد هر اندازه از آن را که احتیاج داشته رقیق کنید و مصرف نمایید

پس از رقیق کردن آستر با استفاده از یک تکه پارچه پنبه ای بایست آن را به کار بمالید. منتها آستر کشی حتما بایست در امتداد رگه‌های چوب بوده و سعی کنید در یک حرکت چوب را آستر کنید و دوبار دستمال آغشته به آستر رو روی هم در یک محل نکشید.

برای آستر کاری استفاده از هر وسیله دیگری به جز دستمال اشتباه است به طور مثال استفاده از پیستوله و پاشیدن آستر موجب جمع شدن گاز بنزین و نهایتا” خطر ساز شدن می‌شود یا استفاده از وسایل دیگری مانند اسفنج، غلطک، قلم مو مانعی برای فرو رفت آستر شاپان میشود
مطلب بعد بهترین دستمال برای انجام آستر کاری استفاده از پارچه زیر پیراهن است چرا که این نوع پارچه پنبه ای است و از همه مهمتر اینکه این نوع پارچه در هنگام بافته شدن در کارخانجات نساجی توسط دستگاه‌های کاردینگ و شیرینگ کاملا”پرز گیری شده و در هنگام کار به هیچ وجه تولید پرز نمیکند.

و مطلب آخر در مورد آستر شاپان اینکه این نوع آستر جزء دسته آستری‌های مثبت یا نفوذی بوده که در آینده مطالب کامل و جامعی در مورد تمام آسترها و نحوه استفاده از آن را با شما کاربران عزیز به اشتراک خواهم گذاشت.

نویسنده: مرتضی هادی – سایت ایران چوب

 

میتوانید کلیه سوالات خود را در زیر همین مطلب برای ما ارسال کنید. تمامی سوالات توسط استاد مرتضی هادی و یا سایر کارشناسان رنگ ایران چوب با دقت پاسخ داده خواهند شد.

 

تمام قسمت‌های این آموزش رو میتونید در لینک زیر مشاهده کنید:

آموزش‌های گام به گام رنگ آمیزی چوب توسط استاد مرتضی هادی

6 نظر

 1. چگونه ام دی اف خام رو به رنگ سفید در بیارم؟
  علت بریدن آستر سفید چیه؟ با تشکر

  • حمید فرهنگ
   با سلام ببینید دوست گرامی روش رنگکاری ام دی اف خام به شکلهای مختلف امکان پذیره اما مهمترین مساله در این زمینه اطلاع داشتن از نوع جنسیت رنگ هست بسیار مهمه
   که شما در پایان قصد دارید تا از چه نوع پوشش نهایی استفاده کنید مثلا میخواهید پلی استر رنگی کار کنید یا از پوششهای پلی یورتان استفاده کنید و از همه مهمتر اینکه گفتید آستر بریده شده آسترتون فوری بوده یا روغنی و از چه نوع حلالی استفاده کردید لطفا پاسخ سوالات بنده رو بدید تا بنده هم بتونم شما رو راهنمایی کنم و در صورت لزوم میتونید با کارشناس پشتیبانی سایت جناب نوری هماهنگ کنید تا تلفن بنده رو در اختیارتون بذارن تا از این طریق سریعتر به هدف برسید موفق باشید

 2. سلام
  من از شخصی سوال کردم و ایشون استری پودر بایس رو پیشنهاد کرد ولی هنوز استفاده نکردم
  کدومش بهتره شاپان یا بایس؟
  چه از نظر قیمت چه از نظر کیفیت و راحتی کار
  جسارتا سوال دیگه ای هم داشتم
  یه دیوار پوش میخوام بزنم قطعه های که مد نظرمه ضخامتشون 2 میل تا 8 میله یعنی هر پارتش یه اندازه است چیدمانشم مثل آجره
  توی این طرحی که ریختم برام سوال پیش اومده وقتی چوبم رو با چه استری رنگ کنم که نفوذ عمقیش جوری باشه که وقتی با فارسی بر بریدمش رنگ سفید نبینم (یعنی برش عمودی من هم چوب رو یک رنگ بکنه) یعنا وقتی از دو طرف چوب میزنم نفوذ عمقی تا 4 میل رو حداکثر داشته باشه تا 8 میل من گامل یک دست بشه
  امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم
  ممنون از وقتیکه میذارین

 3. سلام
  متشکرم ازسایت خوب شما
  روش رنگ کردن نئوپان با چوب فرق دارد یا مشابه است؟
  لطف میکنید توضیح دهید
  در ضمن اسپری کیلر در انتهای کار میشود زد؟

 4. زینب
  با سلام آنچه که اینجا در قالب مطالب آموزشی توضیح داده شده فقط راجع به چوب هست و روش رنگکاری نئوپان فرق داره اگه اطلاعات بیشتر خواستید میتونید با مراجعه به گروه تلگرامی زیر از تجربیات بیشتری بهره بگیرید
  لینک گروه
  https://t.me/joinchat/BgUFXhA_RQUI5WY2_t9OCw

 5. سپاس از توضیحات شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

سایت ایران چوب به فروش میرسد. فرصت ارائه پیشنهاد تا پایان مهرماهارائه پیشنهاد