داناسنس کلیدهای لمسی نامرئی تبلیغات اینترنتی بک لینک بانک شماره موبایل اصناف چوب و مبلمان کشور

آموزش رنگ کاری چوب (1)

استاد مرتضی هادی

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی کاربران محترم وب سایت خوب ایران چوب. در ابتدا لازمه تا در مورد رنگ کاری صنایع چوبی مبحث کوتاهی رو خدمت شما عزیزان متذکر شوم.

رنگکاری روی چوب به دو دلیل عمده انجام میشه که این دلایل عبارتند از:

  • جلوگیری از تخریب و ورود آفت‌ها و عوامل جوی به درون ساختار چوب
  • و دوم زیبایی و جلوه هر چه بیشتر چوب

پس بخاطر داشته باشید که هر چقدر رنگ کاری بر روی چوب بر پشتوانه علمی و تجربی متکی باشد یقینا” نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد چرا که داشتن تجربه و مهارت و همچنین در اختیار داشتن علم و دانش جهت شناسایی ساختار رنگ‌ها و تلورانس فیزیکی آنها به کمک یکدیگر باعث پدید آمدن تکنولوژی رنگ کاری صنایع چوب میگردد.

اکنون با این تعریف میتوان فهمید که مهارت و تجربه یک رنگ کار شرط اولیه رنگ کاری چوب است چرا که یک رنگ کار ناشی قطعا” از پس کار بر نیامده ونهایتا” کار را خراب می‌کند و بالعکس یک رنگ کار ماهر میتواند ساده ترین کار چوبی را به وسیله یک رنگ خوب و زیبا تبدیل به یک شاهکار هنری کند.

آگاهی داشتن از ساختار رنگ‌ها،شناخت مواد اولیه رنگی، شناخت نسبی چوب‌ها، هارمونی و ترکیب رنگ، شناخت ابزار، آگاهی داشتن و مهارت نسبی در نجاری، توانایی برآورد زمان مدت انجام کار و قیمت گذاری از مشخصات یک رنگ کار خوب است.

با توجه به فراوان بودن سبک‌ها و مهارت‌های اساتید مختلف در این زمینه، سعی خواهیم نمود تا در برنامه آموزشی بلند مدت فصل تازه‌ای از آموزش‌ها و تکنیک‌ها و مهارت‌های رنگ کاری صنایع چوب را در عناوین مختلف برای شما عزیزان فراهم نماییم.

گیره چوب رنگ کاری

برای شروع بکار ابتدا لازم است تا از سالم بودن کار اطمینان حاصل کنید به همین جهت خوب کار را برانداز کرده تا اگر شکستگی یا ترک بزرگ یا باد کردگی و … در کار وجود دارد آن را بوسیله چسباندن ترمیم کنید.

در مرحله بعد اگر چنانچه در سطح کار میخ مشاهده کردید با استفاده از چکش و سنبه میخ را به اندازه ای بکوبید که دو تا سه میلیمتر از سطح چوب پایین تر برود.

لازم به توضیح است که سنبه یک میله یا میخ فولادی با سختی زیاد است که در اثر ضربه خوردن خم یا شکسته نمیشود

سمبه نجاری
سمبه نجاری

در این مقاله آموزشی که در سایت ایران چوب منتشر شده کار مورد نظر جهت رنگ کاری از نوع چوب روس میباشد چرا که رایج ترین چوب در بازار ایران جهت مصارف خانگی چوب روسی میباشد. که البته دلایلی نظیر مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی، خوش کار بودن و تهیه آسان بیشترین دلیل برای مصرف این نوع چوب می‌باشد از بارزترین صفات چوب روس میتوان به الیاف نرم و سفت چوب، صمغ قهوه‌ای رنگ موجود در بافت چوب، و همچنین رگه های زیبا ی آن اشاره کرد.

رنگ کاری چوب روسی
چوب روسی

خب حالا با این مقدمه جهت شروع کار اقدامات بعدی را انجام میدهیم.
ابتدا لازم است که صمغ قهوه ای رنگ داخل بافت چوب را کاملا”خارج کنیم جالب است بدانیم که این صمغ بر اثر عمل فوتوسنتز یا همان غذا سازی در گیاهان انجام میشود که به خاطر داشتن قند فراوان دارای چسبندگی خاصی هست و همچنین به محض مجاورت با گرما این صمغ روان شده و از سطح چوب خارج میشود نکته مهم و ضروری در مبحث این صمغ آنست که از آنجا که صمغ دارای سطحی صیقلی و چرب هست به هیچ عنوان با رنگ چسبندگی نداشته و حتی پس از اتمام رنگ کاری مشاهده شده که سطح نیم پلی استر یا تمام پلی استر شکافته شده و صمغ از آن خارج میشود.

جهت خارج.کردن صمغ از چوب سه راهکار عمده وجود دارد که به دلخواه میتوانید استفاده کنید اول: با کمک یه سرنگ و الکل صنعتی شکاف‌هایی را که صمغ در آن وجود دارد را آغشته به الکل کنید و پس از گذشت زمانی حدود پانزده دقیقه صمغ کاملا خارج خواهد شد چرا که حلال این صمغ الکل میباشد.

الکل رنگ کاری چوب خارج کردن صمغ چوب

روش دوم با کمک سشوار صنعتی و تنظیم درجه حرارت به نحوی که چوب نسوزد میتوان با کمک گرما صمغ را از داخل چوب خارج کرد.

خارج کردن صمغ چوب درخت با سشوار صنعتی

خارج کردن صمغ چوب درخت با سشوار صنعتی

روش سوم : یک.چاقو که تیغه نازکی از نظر ضخامت داشته باشد مثل چاقوی میوه خوری رو روی حرارت کاملا” داغ کنید تا سرخ شود و سپس چاقو را در محل تجمع صمغ فرو.کرده بلافاصله صمغ ذوب شده و خارج میگردد که بنده خودم به علت سرعت بالا این روش را ترجیح میدهم.

خارج کردن صمغ چوب با چاقوی داغ

صمغ پس از آنکه حرارت دیده و از سطح چوب خارج شده و در مجاورت هوای آزاد قرار میگیرد مانند پولک خشک شده و به سطح.چوب میچسبد.که کافی است با کشیدن یک چاقو، کاردک یا لیسه و… آن را از سطح چوب جمع کنید.

پس از خارج کردن صمغ چوب نوبت به بتونه کاری میرسد.

مهم است بدانید که بتونه چوب دارای خصوصیاتی باید باشد که اگر این موارد رعایت نشود دچار اشکال میشود. در ابتدا لازم است که اجزاء بتونه را بشناسیم:

مل: پودر سفید رنگی که بر اثر سایش سنگ‌های کربنات کلسیم معدنی به دست آمده معمولا” عمده این محصول در استان همدان تولید شده و بیشترین معادن این سنگ هم در همان استان همدان است

پودر مل
پودر مل
پودر سریش
پودر سریش
پودر امبراء
پودر امبراء
پودر زرد گل ماش
پودر زرد گل ماش
پودر شنجرف یا سرخابی
پودر شنجرف یا سرخابی
پودر نارنجی
پودر نارنجی
پودر سبز
پودر سبز
پودر قهوه ای اخرایی
پودر قهوه ای اخرایی
پودر دوده
پودر دوده
پودر آبی لاجوردی
پودر آبی لاجوردی
خاک اره نرم الک شده ریز
خاک اره نرم الک شده ریز
چسب چوب
چسب چوب
کاردک بتونه کاری
کاردک بتونه کاری
لیسه بتونه کاری
لیسه بتونه کاری
تشتک بتونه
تشتک بتونه

و اما در ادامه اکنون نوبت به بتونه‌کاری میرسد در ابتدا آگاهی داشتن از اینکه رنگ نهایی کار چیست الزامی است. چرا که قرار است تمامی رگه‌ها و نقوش چوب پیدا باشد پس بنابراین اگر رنگ بتونه با رنگ نهایی هماهنگی نداشته باشد در پایان تمامی بتونه‌های زیر رنگ مشخص بوده و جلوه زشتی به کار خواهد داد

رنگ انتخابی نهایی کار ما قهوه ای زعفرانی است (رنگ قهوه ای دارای طیفهای وسیعی است که نحوه ساخت و کاربرد تک تک آنها را در آینده برایتان خواهم گفت) و اما برای ساخت بتونه کاری که قرار است رنگ‌نهایی قهوه‌ای زعفرانی باشد باید به ترتیب زیر عمل کرد: پودر مل یک کاردک + سریش یک قاشق غذا خوری سرخالی + خاک اره الک شده نرم دو قاشق غذا خوری + چسب چوب یک قاشق غذا خوری + پودر امراء یک و نیم تا دو قاشق غذا خوری + پودر اخرایی یک قاشق چایخوری

پس از مخلوط کردن تمامی موارد با کمک آب و لیسه کاردک مخلوط را خمیری شکل کرده و مشغول بتونه کاری می‌شویم. هر کجا که ترک، منفذ، سوراخ، کندگی، لب پریدگی و… در سطح چوب مشاهده شد باید حتما” بتونه کاری شود از آنجا که بتونه حلال آب هست پس از گذشت مدت زمانی معادل پنج تا ده دقیقه خشک می‌شود بنابراین اگر می‌خواهید در حین بتونه‌ کاری وقفه‌ای ایجاد کنید با کشیدن یک نایلون پلاستیکی بر روی بتونه‌ای که در تشتک ساخته‌اید می‌توانید مانع از خشک شدن بتونه شوید.

سوالات خودتون رو در پایین همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان رنگ کاری سایت ایران چوب پاسخگوی شما باشند.

نویسنده: مرتضی هادی – سایت ایران چوب

6 نظر

  1. خیلی عالی بود ممنون

  2. سلام با تشکر از سایت خوبتان استفاده کردیم . اگر ممکن است ترکیب بتونه برای درهای سی لایی راش که می خواهیم به رنگ فندقی در آوریم راهنمایی بفرمایید با تشکر

  3. فوق العاده بود …. ممنون از زحماتتون و راهنمایی های خیلی خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *